Yap-sat sektöründe yeni dönem

Yapi müteahhitleri artik yaptiklari islere göre 9 ayri gruba ayrilacak. Çevre ve Sehircilik Bakanligi’nin yönetmeligine göre, gruplara ayrilacak müteahhitlerin alabilecekleri isler de yetki belgelerine göre degisecek.

Yap-sat sektöründe yeni dönem

Çevre ve Sehircilik Bakanligi’nin dün Resmi Gazete’de yayinlanan “yapi müteahhitlerinin siniflandirilmasi ve kayitlarinin tutulmasi hakkindaki yönetmeligine” göre, müteahhitlerin yetki belgeleri A, B, C, D, E, F, G, H ve geçici olmak üzere gruplandirilacak. “A grubu müteahhitler,” is deneyim tutari 121 milyon TL’yi geçen ve ortalama yillik usta gücü en az 50, teknik personel gücü en az 8 olan müteahhitlerden olusacak. B grubunda ise ortalama yillik usta is gücü en az 24, teknik personel is gücü en az 6 olacak. Bu müteahhit grubunda aranan is deneyim tutari da 85 milyon TL olacak. H grubunda ise is deneyimi ve is gücü kosulu aranmayacak. Geçici gruplarda herhangi bir kriter aranmayacak.

A GRUBUNA KISITLAMA OLMAYACAK

Yapi müteahhitlerinin alacaklari isler de gruplarina göre degisecek. A grubuna kisitlama uygulanmazken, B, C, D ve E grubundakiler, maliyeti, belge grubunun gerektirdigi asgari is deneyim tutarini geçmeyen yapim islerini alabilecek. H grubundaki müteahhitler ise 1.4 milyon TL’nin üstündeki yapim islerini alamayacak. Çevre ve Sehircilik Bakanligi, belge komisyonlari tarafindan alinan kararlara iliskin bir itiraz komisyonu kuracak. Grubuna itiraz eden müteahhitler bu komisyona basvuracak. Yönetmelik hükümleri 3 ay sonra yürürlüge girerken, müteahhitlerin alabilecekleri islerle ilgili sinirlama 6 ay sonra uygulanacak.

Içerik Yorumlari

  1. Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. Yap-sat sektöründe yeni dönem baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Yazin

Yap-sat sektöründe yeni dönem baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *