KOBI´lere rehber geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, egitimli, saha tecrübesi olan, alaninda yetkin KOBI rehberleri ve teknik danismanlarin, KOBI´lere rehberlik hizmeti verecegini belirterek

KOBI´lere rehber geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, egitimli, saha tecrübesi olan, alaninda yetkin KOBI rehberleri ve teknik danismanlarin, KOBI'lere rehberlik hizmeti verecegini belirterek, "Sistemin devreye girmesiyle birlikte ilk etapta 200 KOBI rehberi, 2 bin 400 teknik danisman, alanda görev almaya baslayacak." ifadesini kullandi.

Varank, yazili açiklamasinda, KOBI Rehberligi ve Teknik Danismanlik Hizmetleri Hakkinda Yönetmeligin Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge girdigini animsatti.

Yönetmeligi degerlendiren Varank, KOBI proje hazirlama ve yürütme süreçlerine yardimci olacak rehberlerin gelecegini ve hayata geçirilecek yeni sistemle akredite KOBI rehberlerinin sahaya inecegini bildirdi. Varank, piyasada çantaci olarak ifade edilen aracilarin yönetmelikle ortadan kalkacaginin altini çizerek, görev ve yetkisini kötüye kullananlara izin verilmeyecegini belirtti.

Bu isin egitimini almis, saha tecrübesi olan, alaninda yetkin KOBI rehberleri ve teknik danismanlarin, Küçük ve Orta Ölçekli Isletmeleri Gelistirme ve Destekleme Idaresi Baskanligi (KOSGEB) destekleri kapsaminda KOBI'lere rehberlik hizmeti verecegini anlatan Varank, "Sistemin devreye girmesiyle birlikte ilk etapta 200 KOBI rehberi, 2 bin 400 teknik danisman, alanda görev almaya baslayacak." degerlendirmesinde bulundu.

Varank, KOSGEB ile KOBI'ler arasinda daha saglikli bir iletisim kurulmasi amaciyla yeni bir sistem olusturuldugunu vurguladi.

KOBI'lerin standartlari belirlenmis bir alanda dogru yönlendirilmesinin önemine isaret eden Varank, "KOBI'lerin saglikli bir sekilde rehberlik ve danismanlik hizmeti almasini önemsiyoruz. Yayimlanan yönetmelikle KOBI Rehberligi ve Danismanligi Sistemi'ni getiriyoruz. Bu sistem ile KOBI'ler, kurallari belirlenmis, çerçevesi çizilmis bir alanda rehberlik ve danismanlik hizmeti alacak." ifadelerini kullandi.

Varank, sistem ile KOBI'lerin KOSGEB destek programlarindan daha etkin yararlanacagini isaret ederek, sunlari kaydetti:

"KOBI'lerin proje hazirlama ve yürütme asamalarinda aracilar nedeniyle yasadigi sorunlar ortadan kalkacak. Bu isin egitimini almis, alaninda yetkin KOBI rehberleri ve teknik danismanlar, KOBI'lere rehberlik hizmeti verecek. Böylece KOBI'lerin beceri ve kabiliyetleri gelistirilecek. Danismanlik hizmetlerinde standart saglanacak ve kalite yükselecek. Bu düzenleme sayesinde KOSGEB, KOBI rehberleri ve teknik danismanlari yetkilendirecek yani bir anlamda akreditasyon görevi üstlenecek. 3 yil içinde, 4 bin KOBI'nin rehberlik ve teknik danismanlik hizmetlerinden faydalanmasini bekliyoruz."

KOBI REHBERI OLMA SARTLARI

KOBI rehberi olmak isteyenlerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafindan yürürlüge konulan KOBI Danismani (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardi kapsaminda Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip olmak, KOBI rehberligi egitimini tamamlamak, en az 240 saat danismanlik tecrübesine sahip olmak veya büyük ölçekli isletmelerde son 10 yil içerisinde en az 3 yil üst düzey yönetici (genel müdür, genel müdür yardimcisi ve bunlarin emsalleri ile üstleri) olarak görev yapmis olmak sarti aranacak.

Bu sartlari tasiyanlar KOBI rehberi olabilecek. KOBI rehberi, sundugu hizmetlere ve KOSGEB tarafindan yürütülecek izleme ve denetim sonuçlarina göre yetkilendirme tarihinden 3 yil sonra kidemli KOBI rehberi olarak yetkilendirilebilecek. KOBI rehberleri, isletmelerin mevcut durumlarinin analiz edilmesi, sorunlarinin ve ihtiyaçlarinin belirlenmesi, isletmelere tavsiyelerde bulunulmasi ve yönlendirme yapilmasi, isletmelere proje hazirlama ve yürütme süreçlerinde rehberlik edilmesi gibi hizmetler verecek.

TEKNIK DANISMAN OLMA KRITERLERI

Teknik danisman adaylari için de 6 kriter belirlendi. Teknik danisman olmak isteyenlerin, "yüksekögretim kurumlarinda profesör veya doçent olarak görev yapmak veya yapmis olmak, doktora mezunu ve en az 120 saat danismanlik tecrübesine sahip olmak, yüksek lisans mezunu ve en az 240 saat danismanlik tecrübesine sahip olmak, büyük veya orta ölçekli isletmelerde orta düzey yönetici (birim müdürü, isletme müdürü ve bunlarin emsalleri) veya üst düzey yönetici (genel müdür, genel müdür yardimcisi ve bunlarin emsalleri ile üstleri) olarak son 10 yil içinde en az 5 yil görev yapmis ve en az lisans mezunu olmak, danismanlik hizmeti veren isletmelerin son 10 yil içinde en az 5 yil sahibi, ortagi veya çalisani olmak, en az 240 saat danismanlik tecrübesine sahip ve en az lisans mezunu olmak, Bireysel Katilim Yatirimcisi Lisansi'na sahip ve tecrübeli yatirimci olmak" sartlarindan en az birini tasimalari gerekecek.

Teknik danismanlar, finansman, uluslararasilasma, teknoloji, yenilik, dijitallesme ve büyüme alanlarinda KOSGEB tarafindan belirlenen ve yetkilendirildikleri konularda, isletmelere danismanlik hizmeti sunacak.

Içerik Yorumlari

  1. Bu içerik hakkinda henüz yorum yazilmamis. KOBI´lere rehber geliyor baslikli bu içerige ilk yorumu siz yazmak ister misiniz? Lütfen asagidaki formu kullanarak düsüncelerinizi bizimle paylasin.

Yorum Yazin

KOBI´lere rehber geliyor baslikli bu içerige yorum yazmak için lütfen asagidaki tüm alanlari doldurup Yorumu Kaydet butonunu tiklayin. Mail adresi yazmaniz zorunludur ancak yazdiginiz mail adresi sitede yayinlanmayacaktir. *